Przygotowanie ścierniwa w oczyszczarkach wirnikowych
Rura wlotowa doprowadza ścierniwo bezpośrednio do środka wirnika. Tutaj jest ono wstępnie przyspieszane przez koło rozdzielające i w ten sposób dociera do łopatek wyrzucających. Siła odśrodkowa spowodowana obrotem tarczy przyspiesza ścierniwo i dociera ono do powierzchni obrabianego przedmiotu, gdzie osiąga swój efekt. Następnie odbija się wraz z usuwanym materiałem, wpada do leja zbierającego i jest transportowany do tak zwanego podnośnika kubełkowego, np. za pomocą przenośnika ślimakowego.
Alternatywnym środkiem transportu ścierniwa jest przenośnik zsypowy. Przenośnik kubełkowy to pionowy szyb, w którym gumowy pas wyposażony w metalowe kubełki jest prowadzony nad dwoma bębnami. Kubełki są zanurzone w ścierniwie i przenoszą je do górnej części maszyny. W tym miejscu znajduje się pojemnik zbiorczy, który w technologii obróbki strumieniowo-ściernej znany jest również jako "zbiornik ścierniwa".
W tym momencie ścierniwo jest zanieczyszczone przez proces obróbki strumieniowo-ściernej. Z jednej strony zawiera materiał, który został usunięty z obrabianych przedmiotów, a z drugiej strony zawiera połamane ścierniwo, tak zwane "niewymiarowe cząstki" i pył. Większe cząstki mogą powodować zakłócenia w procesie, podczas gdy drobne cząstki mają największy efekt ścierny. Ma to wpływ nie tylko na obrabiane przedmioty, ale także na zużywające się części samego systemu obróbki strumieniowo-ściernej. Z tego powodu cząstki grube i drobne muszą być oddzielone.
Grube cząstki są oddzielane przez sito, na które kubełki podnośnika kubełkowego wylewają ścierniwo. Czyszczenie tego sita jest częścią regularnego programu konserwacji.
Drobne cząstki są oddzielane przez strumień powietrza. W tym celu ścierniwo jest prowadzone przez szeroką krawędź. Następuje formowanie kaskady. Powietrze przepływa przez cienką zasłonę ścierną. Wentylator podłączonego systemu filtrów nabojowych wytwarza podciśnienie. Zassane w ten sposób powietrze przepływa przez kurtynę ścierną i zabiera ze sobą niewymiarowe cząstki i pył. Rozmiar części, które są porywane lub pozostają w materiale ściernym, zależy od siły przepływu powietrza. Im lepiej można to wyregulować, tym wydajniej maszyna może pracować. Jeśli wyrzucana jest zbyt duża ilość ścierniwa, powoduje to niepotrzebne koszty.
Po przejściu strumienia powietrza przez kurtynę ścierną i usunięciu niepożądanych cząstek, jest ono kierowane kanałami powietrznymi do systemu filtrów nabojowych. Zanim powietrze trafi do systemu, przechodzi przez przednią sekcję z separatorem udarowym w rozwiązaniach niektórych producentów. Większe cząstki zderzają się z metalową powierzchnią i wpadają do leja wyładowczego. Jest to proces wstępnego oczyszczania.
Zanieczyszczone pyłem powietrze jest zasysane przez wkłady filtracyjne. Osadza się w nich. Ponieważ medium filtracyjne z czasem ulega zatkaniu, wkłady filtracyjne są czyszczone w regularnych odstępach czasu lub w odstępach czasu określonych przez pomiar różnicy ciśnień za pomocą podmuchu sprężonego powietrza. Zanim oczyszczone powietrze zostanie odprowadzone z powrotem do hali lub do środowiska, przepływa przez tak zwany filtr wtórny lub policyjny. Zapewnia to, że wydostaje się tylko oczyszczone powietrze, nawet w przypadku pęknięcia wkładu filtra.
Oczyszczone powietrze jest kierowane z powrotem do hali lub na zewnątrz. Oddzielony materiał jest wysyłany do utylizacji lub recyklingu.
Oczyszczony materiał ścierny jest podawany do zasobnika materiału ściernego lub pojemnika na materiał ścierny. Stamtąd jest podawany wężami lub rurami z powrotem do turbin. To zamyka cykl ścierniwa.