Rodzaje ścierniwa: rozmiary i warianty ziarnistości
W większości przypadków jako ścierniwo w systemach obróbki strumieniowo-ściernej sprężonym powietrzem i ściernicami tarczowymi stosuje się staliwo o różnej wielkości ziarna i w różnych wariantach. Stosuje się również ścierniwo z drutu, tj. kątowe lub zaokrąglone sekcje drutu.
Wielkość ziarna okrągłego ścierniwa może wahać się od około pół milimetra do trzech milimetrów. Podstawowym rozróżnieniem jest ścierniwo wysokowęglowe - tj. materiał o wyższej zawartości węgla - i ścierniwo niskowęglowe.
Zasada mówi, że ścierniwo wysokowęglowe pęka szybciej i dlatego jest szybciej usuwane z procesu obróbki strumieniowo-ściernej. Jednak ścierniwo o ostrzejszych krawędziach z powodu pękania powoduje również większe efekty obróbki strumieniowo-ściernej.
Ścierniwo niskowęglowe ma dłuższą żywotność, więc dłużej pozostaje w procesie obróbki strumieniowo-ściernej i wymaga rzadszego uzupełniania. Efekt ścierny jest nieco niższy.
Praktyczne doświadczenie zazwyczaj pokazuje, które ścierniwo jest lepsze dla danego zastosowania. Ponieważ wszystko zależy od tego, który wynik jest definiowany jako "właściwa" powierzchnia.
W przypadku obróbki strumieniowo-ściernej sprężonym powietrzem, zróżnicowanie ścierniwa jest zwykle większe niż w przypadku obróbki strumieniowo-ściernej z użyciem koła. Ze względu na niższe zużycie energii, stosowane są również różne ścierniwa mineralne, takie jak korund. Stosowane są również łupiny orzecha włoskiego i ścierniwa z tworzyw sztucznych. W piaskarce wirnikowej natychmiast zamieniłyby się one w pył.
Wybór ścierniwa zawsze zależy od celu obróbki strumieniowo-ściernej, materiału obrabianych przedmiotów i konstrukcji maszyny. Jedynie piasek, od którego pochodzi nazwa "piaskowanie", nie jest już używany. Dzieje się tak, ponieważ kryształy kwarcu są uwalniane podczas niszczenia ziaren. Zostały one zidentyfikowane jako przyczyna raka.
Inne czynniki wpływające na proces śrutowania
Wynik procesu śrutowania zależy od wielu czynników. W obróbce strumieniowo-ściernej prędkość obrotowa wirnika jest jednym z decydujących czynników. Można ją regulować stopniowo. Wielu klientów korzysta jednak z turbin sterowanych częstotliwościowo. Pozwala to na ciągłą kontrolę prędkości, a tym samym prędkości wyrzutu. Oznacza to, że można obrabiać wiele różnych przedmiotów.
Wpływ ma również średnica wirnika. Im jest ona większa, tym większe przyspieszenie ścierniwa.
Odległość między turbinami a obrabianym przedmiotem również wpływa na intensywność procesu śrutowania. Im mniejsza odległość, tym większy efekt. Jednak obszar na obrabianym przedmiocie, w który bezpośrednio uderza ścierniwo, jest również zmniejszony.